دوراپزشکی، تجربه منحصر به فرد جهادگران قزوین

0

مراکز درمانی جهاددانشگاهی استان قزوین شامل مرکز پزشکی از راه دور، بانک خون بند ناف، مرکز درمان سرطان و آزمایشگاه پاتوبیولوژی است که فعالیت خود را از سال ۹۲ در استان قزوین آغاز کرده است.

 

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان قزوین، در دهه ۷۰ خورشیدی پنجره جدیدی به نام رویان با هدف ارائه خدمات درمانی به زوج‌‏های نابارور و پژوهش و آموزش در زمینه علوم باروری و ناباروری توسط زنده یاد سعید کاظمی آشتیانی و گروهی از پژوهشگران برای زوج‌های نازا گشوده شد و جهاددانشگاهی با این پژوهشگاه پرچم‌دار این عرصه شد.

 

انتقال اطلاعات پزشکی و مراقبت‌های درمانی توسط ابزارهای ارتباطی به‌منظور ارتقاء سلامت بیمار، تله مدیسین یا دوراپزشکی نامیده می‌شود. در فرآیندهای تله مدیسین، تصاویر پزشکی ذخیره شده، صدا و تصویر زنده، صدای قلب، ریه، شکم، انتقال زنده اطلاعات نوار قلب (ECG)، تصویر رادیولوژی و ام.آر.آی، انتقال اطلاعات فشارخون و انتقال علائم حیاتی منتقل می‌شود.

 

اولین واحد تله مدیسین درمان ناباروری کشور در قزوین

 

مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی قزوین از تیر ماه سال ۹۲ انحصاراً توسط جهاد دانشگاهی واحد استان قزوین تأسیس‌ شد، این مرکز از ابتدای راه تمام اعمال مربوط به آغاز درمان ناباروری شامل درمان دارویی، IUI، IVF و انتقال جنین را در مرکز آغاز کرده اما بعدازاینکه مراحل ابتدایی درمان انجام می‌شد برای عمل IUI و IVF بیمار را به مرکز درمان ناباروری قم ارجاع می‌داد.

 

از مزایای درمان ناباروری از طریق تله مدیسین یا پزشکی از راه دور می‌توان به استفاده بهینه از نیروی متخصص در زمینه ناباروری در کشور، کاهش هزینه‌های راه‌اندازی مرکز درمانی ناباروری، کاهش زمان و هزینه ایاب و ذهاب برای مراجعان، کاهش استرس ناشی از مسافت برای بیماران، افزایش و دقت در نتیجه آزمایشات به علت آرامش فکری بیمار و صرفه جویی در هزینه‌های پزشکی برای بیمار اشاره کرد؛ این مرکز نخستین مرکز درمان دوراپزشکی ناباروری در کشور بوده و مدت‌زمان زیادی نیز از شروع کار آن نمی‌گذرد که به سبب کسب موفقیت‌های مکرر توانسته است موافقت‌نامه قطعی تأسیس را از دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی دریافت کند.

 

در واحد تله مدیسین درمان ناباروری قزوین، ابتدا تشکیل پرونده و ویزیت اولیه انجام شده و سپس با ارتباط ویدئویی مستقیم با مرکز ناباروری قم، ویزیت متخصص زنان و نازائی صورت گرفته و آزمایشات لازم درخواست می شود. انجام آزمایشات و مراحل اولیه درمان از جمله سونوگرافی و تجویز داروهای مورد نیاز در قزوین و تحت نظر پزشک متخصص قم انجام می گیرد.

 

از زمان تأسیس مرکز درمان ناباروری از راه دور در سال ۹۲ تا پایان تیرماه سال‌جاری ۲ هزار و ۶۰۷ زوج برای مشاوره به این مرکز مراجعه کردند که یک هزار و ۶۴۲ زوج وارد سیکل درمانی شدند و بیش از ۴۲۰ زوج در طی این درمان‌ها باردار شدند.

 

در ادامه این مسیر نیز براساس رایزنی‌ها و توافقات صورت‌گرفته، مرکز جدید دولتی درمان ناباروری، با مشارکت جهاد دانشگاهی و دانشگاه علوم پزشکی قزوین تا سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید. البته جهاد دانشگاهی امروز به تکثیر این موفقیت نوین پزشکی می‌اندیشد و در پی ایجاد مراکز درمان به شیوه‌ی دوراپزشکی در دیگر نقاط کشور است تا استان‌های دیگر، به ویژه استان‌هایی که از شهرهای مرکز درمان ناباروری دور هستند، بتوانند در حل مشکلات جمعیتی و درمان ناباروری سریعتر و بهتر عمل کنند.

مرکز درمان سرطان جهاددانشگاهی قزوین

 

تجربه موفق جهاد دانشگاهی در روش دوراپزشکی درمان ناباروری، این باور را ایجاد کرد که می‌توان در موضوعات دیگری که محل خطر و گاه بحران قرار می‌گیرند وارد شد، با توجه به حساسیت بیماری سرطان و آمارهای نگران کننده از ابتلا به بیماری سرطان پستان در کشور و به ویژه در استان قزوین، مجموعه جهاد دانشگاهی مطالعاتی را در این زمینه آغاز کرد و امروز به مرحله‌ای رسیده است که در صورت صدور مجوزهای لازم بتواند مرکز درمان سرطان جهادانشگاهی استان قزوین را که به دستگاه‌های سونوگرافی پیشرفته، تجهیزات شیمی درمانی مجهز خواهد بود را تا پایان سال جاری تأسیس نماید.

 

با راه‌اندازی این مرکز سه خدمت مشاوره و ویزیت، سونوگرافی و شیمی درمانی صورت خواهد گرفت و همچنین بیماران برای جراحی به یکی از بیمارستان‌های سطح شهر ارجاع داده خواهند شد.

نظرات بسته شده است.